BİLGİ VE RANDEVU İÇİN

+90 212 542 59 25

+90 555 440 55 22

Kardeş Kıskançlığı Belirtileri ve Önlenmesi

Kardeş Kıskançlığı Belirtileri

Kardeş kıskançlığı yaşayan çocuklarda birtakım fizyolojik belirtiler de meydana gelebilir:

Karın ağrısı

Mide bulantısı

Baş ağrısı

İştahsızlık

İsteksizlik

Tırnak yemek,parmak emmek

Altını ıslatma

Öfkeli ve saldırgan bir tutum sergileme

Dikkat çekmek için abartılı davranışlarda bulunma ya da tersine içine kapanma.

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Çocuk anne babası tarafından yeteri kadar sevildiğine inanırsa kıskançlık duygusu azalır. Kendini değersiz hisseden çocuk kıskançlık duygusuna daha kolay kapılır. Kendisine güveni olmadığı için de anne babayı paylaşmayı kaldıramaz.

Kardeşe karşı kıskançlık duygusu çocuğun davranışlarında bir gerileme de ortaya çıkarabilir.Bebeksi davranışlar sergileyerek anne babasının ilgisini çekmeye çalışabilir.Emekleme, bebeksi konuşmalar,biberonla beslenmeye başlama, altını ıslatma gibi.

Ayrıca kıskançlık küçük kardeşe saldırganlık ve zarar verme biçiminde de kendini gösterebilir.Kardeşini  itme, vurma, düşürme gibi.

Ebeveynler dışındaki çevrenin yorumları da bu duyguyu körükler.’ Papucun dama atıldı’, ‘ artık kardeşini severim’ gibi söylemlerin çocuğa  yöneltilmesi ebeveynler tarafından engellenmelidir.

İki kardeş arasındaki yaş farkının az olması kıskançlığı artırır. Aradaki yaş farkı arttıkça iki çocuğun farklı özellikleri meydana çıkacaktır ve her birinin farklı alanlardaki başarıları konuşulacaktır. Böylelikle kıyaslama daha az olacağından kıskançlık da az olur. İki çocuk da aynı cinsten ve yaşları birbirine yakınsa rekabet fazlalaşacaktır.Dolayısıyla  birbirlerini daha çok kıskanma durumu ortaya çıkabilir.Ayrıca erkek çocuğun daha çok önemsendiği ailelerde kız çocuk kendini önemsiz ve değersiz hissedebilir.Ailenin bu durumu fark edip; dengelemeye çalışması önemlidir.

Kardeşler arası rekabet ve kıskançlık her ailede görülür. Ebeveynler kardeşler arasındaki farklı özellikleri kıyaslarlarsa kıskançlığı pekiştirirler.Olumlu özellikleri ön plana çıkarılan çocuğa  diğer kardeşi öfke hisseder ve intikam almak ister.Anne babasının gözünde kendisini kardeşinden eksik ve yetersiz bulmak çocuk için çok kötüdür. Anne babaların her bir çocuğun farklı özellikleri olduğunu olumlu ve olumsuz yanlarıyla onları çok sevdiklerini ve ayırt etmediklerini samimiyetle belirtmeleri ve davranışlarıyla bunu doğrulamaları gerekir.

Bebeği büyük çocuğun önünde gösterişli bir şekilde sevmekten kaçınılmalıdır.Ancak büyük çocuk kıskanacak diye de küçük çocuğu büyük çocuğun yanında sevmekten kendimizi alıkoymamalıyız. Böylelikle küçüğün ilgi ve sevgi ihtiyacı ihmal edilmiş olur.Ayrıca anne  her ne kadar bebekle ilgilenmek zorunda olsa da büyük çocuğa da zaman ayırmalıdır. Onunla oyun oynamalı,beraber birtakım etkinlikler planlamalıdırlar.

İki çocuğa da eşit davranmaya çalışmak yerine; adil davranmaya çalışılmalıdır.Her birinin ihtiyaçları ve anne babadan beklentileri farklıdır. Bunları fark etmek ve uygun davranmak yerinde olacaktır.Örneğin; iki çocuğa da eşit davranmak adına birer saat ayırmak yerine sizden beklentileri doğrultusunda yanlarında olmanız daha doğrudur.

Anne babayı kardeşiyle paylaşmakta zorlanan çocuk eşyalarını  da kardeşiyle paylaşmak istemeyebilir.Bu sebeple mecbur olmadıkça büyük çocuğun eşyası küçüğe verilmemelidir.Ancak izin verirse kullanılmalıdır.