BİLGİ VE RANDEVU İÇİN

+90 212 542 59 25

+90 555 440 55 22

Depresyon Nedenleri  ve Tedavisi

Depresyon Sebepleri

Genetik yatkınlık

Fiziksel, duygusal ve cinsel istismar

Çocukluk dönemi travmaları

Olumsuz yaşam olayları (ölüm, boşanma, doğal afetler)

Sağlık sorunları ve bazı hastalıklar

İş yerinde veya aile içinde yaşanan problemler

Ekonomik sorunlar, işsizlik

Uzun dönem stres altında olma

Depresyon Türleri

Birbirinden farklı belirtileri ve tedavi yöntemleri olan depresyon çeşitleri mevcuttur.Klinik ortamda en sık rastlanan türler ise; majör depresyon ve kronik depresyondur.

1-Majör Depresyon

2-Kronik Depresyon (Distimi)

3-Atipik Depresyon

4-Bipolar (Manik) Depresyon

5-Postportum (Doğum Sonrası) Depresyon

6-Mevsimsel  Depresyon

Majör Depresyon

Günlük yaşamımızda fonksiyon bozukluğuna sebep olan bir depresyon türüdür.Uyuyamama, iştah kaybı,çalışmak istememe, geçmişte mutlu eden aktivitelerden keyif alamama, çevresinde gördüğü, işittiği olaylara tepkisizlik gibi belirtileri mevcuttur.Klinik ortamda en sık karşılaşılan depresyon türüdür.

Kronik Depresyon (Distimi)

İki veya daha uzun senelerdir devam eden  üzgün, mutsuz, depresif ruh haline verilen addır.Kronik depresyona sahip olan kişinin günlük yaşamı etkilenmez; fakat genel olarak negatif bir ruh haline sahiptir.Bu depresyona sahip kişilerin hayatlarının bir döneminde majör depresyona yakalanma olasılığı ise fazladır.

Atipik Depresyon

Bir kişiye atipik depresyon tanısı koymak için esas olan kriter; hastanın olumlu yaşam olaylarına pozitif tepkiler verebilmesidir. Yani kişi keyif aldığı ortamlarda mutludur ve çevresel şartlar değişmediği sürece bu durum uzun süre devam edebilir.

Atipik depresyonda iştah çok açıktır ve kişi çok yemek yer. Uyuma isteği artar.Ne kadar çok uyursa uyusun sanki hiç uyumamış gibidir.Bütün vücudunda sürekli bir ağırlık hisseder ve adeta hareket etmek istemez.Aynı zamanda kişilerarası ilişkilerinde eleştiriye ve reddedilmeye karşı aşırı tepkiseldir.

Bipolar (Manik)  Depresyon

Kişinin duygudurumunda aşırı yükselmeler sonra çöküşler ardından tekrar yükselmeler ve arada normal dönemlerin de bulunduğu dalgalanmaların olduğu bir depresyon türüdür. Her 50 kişiden birinde görülmekte olup; nispeten sık görülen bir türdür.

Postportum (Doğum Sonrası) Depresyon

Doğum sonrasındaki bir yıl içinde herhangi bir zaman diliminde ortaya çıkabilir.Postportum depresyon yeni doğum yapmış annelerin hemen hemen yarısında görülen  aşırı üzgün ve kaygılı ruh halidir. Anne bebeğine veya kendisine bir şey olacağı endişesi taşır.Kolay ve sık ağlar. Bu belirtiler genellikle çevrenin sosyal desteğine bağlı olarak kendiliğinden kısa sürede kaybolacağı gibi bir yıl boyunca da devam edebilir.

Psikotik Depresyon

Psikotik depresyon; depresyon belirtilerine psikoz belirtileri olan halüsinasyon(varsanı) ve hezeyan (sanrı) eklenmesiyle ortaya çıkan depresyon türüdür.Hasta psikotik depresyonda gerçeklikten kopuktur.

Mevsimsel Depresyon

Genellikle sonbahar ve kış dönemlerinde azalan güneş ışığının etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Kişilerde halsizlik, sürekli uyuma isteği, özellikle karbonhidratlı gıdalar tüketme isteği vardır.Kadınlarda daha sık görülür.

Depresyon Tedavisi

Depresyon toplumumuzda en sık görülen ruhsal sorunlardandır ve tedavisi mümkündür.Tedavilerde psikoterapi ve gerektiği zamanlarda da ilaç tedavisi uygulanır.Kişiler depresyonda olduğunu bilse de ilaç kullanmak istememelerinden dolayı tedaviden uzak durabilmektedirler.İlaçların uyuşturucu ve bağımlılık yapıcı etkilerinden korkmaktadırlar.Bu inanç yersiz ve asılsızdır.Ruh sağlığı uzmanlarından yardım alınarak uygulanan tedavilerde bu tarz sorunlar yaşanmaz; ancak günümüzde ruh sağlığı hekimlerinin dışında da antidepresan önerenler mevcuttur. Esas dikkatli davranılması gereken husus budur.

Hafif ve orta dereceli depresyonlarda ayakta tedavi uygulanırken intihar düşüncesinin mevcut olduğu veya bu tarz bir girişimde bulunan hastalar için hastaneye yatırılarak tedavi uygulanır.

Psikoterapi ise kişinin duygu, düşünce ve davranışları üzerinde çalışılmasıdır.Bu çalışmalar kişinin bilişsel olarak düşünce sistemini düzenleyecek ve hissettiği olumsuz duyguları değiştirmesine yardımcı olacaktır.Tedavi sonrasında ise kişi belirtilerin tekrarlaması halinde ne tür düşünce ve davranış sistemi geliştirileceğine dair bilgi sahibidir.

En etkili yöntem ilaç ve psikoterapinin birlikte kullanımını içerir.