BİLGİ VE RANDEVU İÇİN

+90 212 542 59 25

+90 555 440 55 22

Çocuklara Yemek Yeme Alışkanlığı Kazandırma

Çocuklara Doğru Beslenme Alışkanlığı Kazandırmak İçin Öneriler

Yemek esnasında tüm ailenin bir arada olmalı ve beraber geçirilecek sürenin keyifli olmasına özen gösterilmelidir.Yemek saatleri yetişkinlerin kendi arasında konuşacağı  değil de çocukların da sohbete katılacağı konular üzerinde durulmalıdır.

Çocuğun porsiyonlarına onun yiyebileceği ölçüde yemek koyulmalı ve masada sevdiği tarzda bir yemek bulundurulmalıdır.Hangi yemeği yemek istediğine kendisi karar vermesi daha doğrudur.

Yemekten hoşlanmadığı bazı yiyecekleri yemesi konusunda zorlamak yerine; gıdaları farklı biçimlerde sunup,çocuğun gerekli vitamini alması sağlanmalıdır.

Çocuk yemek yerken onunla ilgilenmemeye özen gösterilmelidir.

Yemek yeme konusunda baskı yapılmamalıdır. Zorlamak ve baskı aile ile çocuk arasındaki iletişimin bozulmasına neden olur.

Çocuğunuz yemeğin belli bir süresi olduğunu ve bu süre içinde yemeğini  bitirmezse sofranın toplanacağını ve bir sonraki öğüne kadar herhangi bir şey yiyemeyeceğini bilmelidir.

Yemeği televizyon karşısında yedirmek; çocuğu yediği yemeği bilinçli tüketmesini engeller.Bu sebeple televizyon karşısında yemek yedirmek doğru değildir.

Çocuğa yemeğini yediği için oyuncak vs. alınmamalıdır.Ancak güzel sözlerle övülmek hoşlarına gidecektir.

Çocuğun küçük yaşlardan itibaren yemeği kendi başına yeme girişimleri desteklenmelidir.Dökerek yese de bu çabaları engellenmemelidir.